Rok 2025 a umělá inteligence na poli grafického designu. Ačkoliv role v této oblasti je aktuálně nezpochybnitelná, jaká bude její úloha v budoucnosti není ještě úplně zřejmé. Co AI aktuálně umí, kde jsou hlavní benefity? A kde naopak za člověkem zaostává?

 

Efektivita versus kreativita

Jsem více efektivní, ale moje kreativita jde kopru. To je základní rozpor při využívání AI grafiky. Člověk stíhá více a nepotřebuje k tomu vytříbené grafické myšlení. Díky tomu se oblast grafiky otevírá širšímu spektru uživatelů. Je ale dobře?

Ano. Analogicky můžeme připomenout nástup digitálních fotoaparátů. Focení na analog bylo pro zkušené a vyvolávání fotek jen pro znalce. V éře nadupaných chytrých mobilních telefonů s vynikajícími parametry pro focení a jejich rychlé sdílení je představa zavírat se v koupelně, abych vyvolal pár fotek, absurdní.

S AI grafikem může být skoro každý. Její tvorba je dostupnější a mnohem jednodušší. Je pravda, že vítězí kvantita nad kvalitou. Nicméně můžeme namítnout, že i v minulé předAI éře nebylo možné každého, kdo s grafickými nástroji pracoval, považovat za odborníka.

 

Rychlejší, originálnější, levnější

To jsou jednoznačné plusy. Obrázky vytvořené v AI jsou jedinečné, máme je hotové za chvíli a cenově jsou velmi příznivé. Někdy si dokonce vystačíme s free verzí. Pokud srovnáme s tím, že si fotky sami fotíme nebo stahujeme z fotobanky a následně upravujeme, je to obrovský nepoměr.

Při použití AI postačí slovem nastínit svou představu a poté svěřit stroji, případně následně upravit. A je hotovo. Nehledáte v katalogu fotek, fotobank nebo neběžíte s foťákem pryč.

Grafika a grafický design je velmi široký, řada úkolů (třeba příprava fotek) přestavuje spíše než kreativní práci bohapustou rutinu. A tady je obrovská příležitost právě pro AI.

 

Realita pokulhává a škodlivý obsah

Ve spoustě oblastí to sice jde, ale málo platné, některé vytvořené obrázky pomocí AI se reality příliš nedotýkají. Co třeba vytvořit detailní části člověka. Posazení očí nebo detaily lidských prstů. Tady je někdy lepší než složitě přepisovat prompty a modlit se za lepší výsledek popadnout foták a …

Pokud jde něco jednodušeji než dosud, je celkem logické, že snadněji může dojít ke zneužití. Hovořili jsme o tématu deepnude, problémem je také využití AI v rámci dezinformací a manipulace.

A v neposlední řadě může být chmurný výhled pro řadu profesí. O tom, že řadu povolání v budoucnu čeká zánik, není sporu. Jakmile se AI dostane do fáze, kdy pro ní nebude problém modelovat dokonané lidské tělo, je otázkou, jak moc žádaná bude např. profese modelky.

 

Člověk, nebo AI?

Tohle dilema dilematem vlastně není. Opět platí okřídlené dobrý sluha, ale zlý pán. A nebo užívej s mírou. Není určitě taktické spoléhat se na AI, že umí všechno. U řady kreativních věcí lidský cit zatím nedokáže nahradit. Ale bránit se za každou cenu využití nástrojů AI je rovněž krátkozraké. Může nám ušetřit spoustu práce, peněz a času.

Plusy a mínusy v kostce

+
Rychlost tvorby
Nízké náklady
Neomezené možnosti
Snadná úprava a variabilita
Dostupnost


Nedostatek originality
Etické a právní otázky
Omezené porozumění kontextu
Ztráta pracovních míst
Kolísající kvalita

 

Co nového ve světě AI?

TOP 10 dovedností budoucnosti

TOP 10 dovedností budoucnosti

Zběsilé tempo 21. století nepolevuje. Technologické inovace, automatizace, umělá inteligence mění...

TOP 10 povolání budoucnosti

TOP 10 povolání budoucnosti

Poptávka po některých profesích roste. Dle průzkumu Bureau of Labor Statistics (BLS) by mohla...