Batman měl svého Afreda, Avengers měli J.A.R.V.I.S.e a strýček Skrblík měl Johanna. Vždy měli po ruce někoho, kdo vždy dokáže poradit. Stejně jako máme roky po ruce osobní počítač, tak v blízké budoucnosti může mít svého Afreda každý. Dobrý den, jsem váš osobní asistent.
Osmdesátková revoluce osobních počítačů
Z dnešního pohledu je to vlastně směšné. Osobní počítač je součástí každodenní rutiny, že si jen těžko dokážeme představit, jaké to bylo na začátku. Ruku na srdce: kdo si vzpomene na první tlačítkový mobil? A podobně legrační může být dnes představa magnetofonového pásku, videokazety nebo teletextu.
V 80. letech byly osobní počítače průlomovým technologickým konceptem. Mikroprocesor zajišťoval výpočetní výkon, k řízení programů a hardwaru byl operační systém a neméně důležité bylo uživatelské rozhraní.
Tyto tři základní věci představovaly revoluci ve světě informatiky. A také začátek cesty k digitálnímu světu, jak ho známe dnes.
A jsme u merita věci. Dnes stojíme na prahu podobné revoluce. Jazykové modely (LLM) začínají hrát roli mikroprocesorů budoucnosti. A analogií osobního počítače je osobní asistent.
LLM zvládnou odpovědět na otázky, sumarizovat texty a překládat mezi jazyky. K tomu ještě dokážou generovat originální obsah a vést interaktivní konverzace s uživateli. Jsou to skuteční multi-účeloví asistenti, kteří zvládnou vše od informování po kreativní psaní.
Také už máte svého Alfreda?
Osobní asistent je vlastně digitální entita, která vám pomáhá orientovat se v moři informací, zpracovávat úkoly a poskytovat personalizovanou podporu. V praxi analogicky funguje podobně jako osobní počítač. Vlastně má svůj procesor, operační systém a uživatelské rozhraní.
Procesor je vlastně výkonná jednotka pro zpracování úloh a strojového učení. Operačním systémem může být Linux-based, Android, uživatelské rozhraní představuje např. hlasové ovládání, chatbot, případně vizuální UI. K tomu je možné přidat úložiště a cloudovou integraci Také senzory (jako třeba mikrofon nebo kamera) nebo prostředky konektivity (wi-fi, Bluetooth).
Že vám to něco připomíná? Ano, osobní asistent je vlastně takový osobní počítač nové generace. Jsou každý úplně jiný, ale v principu oba dva fungují stejně.
Alfrede?
Alfred: „Proč padáme, pane? Abychom se naučili znovu se zvednout.“
Bruce Wayne: „Tys nade mnou ještě nezlomil hůl?“
Alfred: „Nikdy.“
Batman začíná, 2005
Zahazuji diář a poznámkový blok nevedu
Dříve jsme používali tabulky, kalendáře a poznámkové bloky. Bylo (a mnohdy ještě je) to elegantní řešení pro organizaci času a řízení osobní produktivity. S osobním asistentem odpadne věčné dívání se do diáře a hledání volných termínů.
Organizuji si čas
Volný čas
„Zorganizuj mé schůzky na příští týden a najdi volný čas na cvičení ve fitku.“
Asistent propojí kalendář s e-maily a automaticky navrhne optimální plán.
E-maily
„Vytvoř mi shrnutí všech důležitých e-mailů z dneška (nemám čas to číst).“
Asistent přečte e-maily a vygeneruje krátké výstupy.
Pracuji na dokumentech
Prezentace
„Vytvoř mi návrh obchodní prezentace na základě těchto dat.“
Asistent vytvoří základ prezentace a já si jen upravím.
Rešerše
„Shrň mi tento 50stránkový dokument do tří odstavců.“
Asistent projde dokument a vytvoří požadovanou anotaci.
Osobní rozvoj a učení
Cizí jazyky
„Vytvoř mi studijní plán na měsíc pro učení polštiny.“
Porozumění tématu
„Vysvětli mi kvantovou mechaniku jako pro pětileté dítě.“
Automatizace rutinních úkolů
Chci si objednat jídlo
„Objednej mi večeři na 19:00 z mé oblíbené pizzerie.“
Nestíhám tolik úkolů
„Přelož mi tento článek do angličtiny a připrav mi jeho stručné shrnutí.“
Osobní asistent tohle všechno a mnohem víc zvládne.
Zahazuji diář a poznámkový blok nevedu
Osobní asistenti se brzy stanou nepostradatelnou součástí našeho digitálního světa. Budou všude – v telefonech, chytrých brýlích i dalších zařízeních. Pomůžou nám nejen s prací, ale i s každodenním životem. To, co dřív zvládal osobní počítač, teď dělá asistent – jen chytřeji, plynuleji a bez zbytečného klikání.
Osobní počítač byl nástroj. Osobní asistent je prodloužením naší vlastní inteligence. A možná se jednou budeme divit, že jsme vůbec někdy museli „psát příkazy“ místo toho, abychom prostě řekli, co chceme.
Děkuji, Alfrede. Tak zase zítra.
Co nového ve světě AI?
TOP 10 dovedností budoucnosti
Zběsilé tempo 21. století nepolevuje. Technologické inovace, automatizace, umělá inteligence mění...
AI grafika: Gamechanger nebo past?
Rok 2025 a umělá inteligence na poli grafického designu. Ačkoliv role v této oblasti je aktuálně...
TOP 10 povolání budoucnosti
Poptávka po některých profesích roste. Dle průzkumu Bureau of Labor Statistics (BLS) by mohla...