Po víkendu mám pomalu plnou e-mailovou schránku. Než ráno vyřeším elektronickou poštu, trvá mi to skoro 2 hodiny. Chodí mi dokola pořád ty stejné zprávy. Zní vám to povědomě? Také máte pocit, že se často kvůli vyřizování pošty pomalu nedostanete k pořádné práci? Trefa! Dobrou zprávou je, že pracovní e-mailování můžete dostat pod kontrolu a ušetřit drahocenný čas. Jak na to?
E-mail včera, dnes a zítra
Zdá se to neuvěřitelné, ale e-maily jsou s námi více než 50 let. První mail odešel již v roce 1971 (začal být používán proslulý @) a protokol SMTP pro přenos elektronické pošty spatřil světlo světa o jedenáct let později. A dnes? Ve dvacátých letech 21. století mailují miliardy uživatelů a dle prognóz mají čísla nadále stoupat.
Pár čísel
- Počet uživatelů e-mailů v roce 2022 byl 4,26 a očekává se, že do roku 2026 vzroste na 4,73 mld.
- Každý den v roce 2022 bylo odesláno a přijato cca 333 mld. e-mailů (v roce 2026 to bude až 400 mld.) denně.
- 14,3 % všech e-mailů se “ztratí” nebo je zachyceno spamovými filtry.
Čtvrtinu pracovní doby trávíme na mailu!
Přes fungování mnohých moderních platforem (cloudová úložiště, plánovače, videokonference) je e-mail stále velmi důležitým pracovním nástrojem. Apropos: kdo si dnes vzpomene, že před lety úplně vytlačil tak revoluční a populární faxování?
Dnes běžně píšeme a odpovídáme na maily, připravujeme podklady pro projekty, porady, podepisujeme přes e-mail smlouvy. Ale má to své ale… Jak často svůj e-mail kontrolujete? Jste na něm pořád, chodí vám dokonce notifikace? Kolik času Vám zabere denně psaní e-mailů?
Studie trvale ukazují, že lidé tráví přibližně 23 % svého pracovního času e-mailem!
Na e-mailu jsme nonstop
- Některé odhady uvádějí, že jednotlivci kontrolují svůj e-mail přibližně 36krát za hodinu.
- Další uživatelé kontrolují svou elektronickou poštu přibližně 11krát za hodinu, přičemž mají e-mailovou aplikaci otevřenou na pozadí (84 %).
Jak efektivněji pracovat s e-maily?
Platí čtyři známé zásady, jak začít dostávat e-maily pod kontrolu.
- Vypněte notifikace a eliminujte zbytečná vyrušení. Kolikrát jste kvůli nově příchozímu nedůležitému e-mailu přerušili práci na stávajícím úkolu?
- Stanovte si pevný čas kontroly e-mailů. Ideální je ráno, po obědě a na konci pracovní doby.
- Prioritizujte úkoly. Ne všechny zprávy vyžadují odpověď okamžitě.
- Vytvořte si šablony na stále opakující se zprávy.
Využijte e-mailový komunikátor
- Pokud chcete dostat svoje mailování pod kontrolu, dodržujte výše uvedené zásady. Pomoci vám může e-mail komunikátor, šikovný nástroj na bázi umělé inteligence.
- Zvládne různé styly psaní a přizpůsobí se tone of voice, ať už jde o formální obchodní tón, manažerskou komunikaci nebo neformální styl asistentky.
- Podporuje tvorbu e-mailových šablon, připraví podklady pro start samotné komunikace, poradí si i s e-mailigovými kampaněmi. Pomůže vám s odpověďmi pro vaše obchodní partnery a zákazníky.
- Dokáže uspořit i polovinu času, který trávíte denně na mailu: hodinu denně, pět hodin týdně, dva půl pracovního dne měsíčně.
Co nového ve světě AI?
Umělá inteligence: Budoucnost investování
Svět investování a AI znamená (pro budoucnost) klíčové spojení. Ano, úloha tradičních analytiků a...
Revoluce přichází: Velké jazykové modely
Pokrok, který nejde zastavit. Umělá inteligence prostřednictvím velkých jazykových modelů (LLM –...
TOP 10 dovedností budoucnosti
Zběsilé tempo 21. století nepolevuje. Technologické inovace, automatizace, umělá inteligence mění...